Blog Details

j01

2018 yılında Ar-Ge’sine başladığımız Bekchy 2019 başında ticari ürün olarak pazara girdi. Türkiye’de ürettiğimiz Bekchy global rakipleri ile rekabet edebilen bir ürün oldu. Bekchy nedir ? Ne işe yarar ? Kimler kullanır ? Bunları merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Web siteleri hackerların ilk hedefi, tarayıcı üzerinden çalışan her web uygulaması da öyle. Hackerlar gerek web sitelerinin veya uygulamalarının yayınlandığı sunucuyu, sunucu üstünde çalışan işletim sistemini, sunucu yazılımını (Apache, Nginx, IIS vs.), web sitesinin kodlandığı yazılımın dilini, veritabanını ve çalışan başka uygulama ve teknolojilerde bulunan zaafiyetleri istismar ederek, gerekse de mantıksal hataları, kodlama hatalarını veya zayıf güvenlik önlemlerini çözümleyerek hedeflerine ulaşırlar.

Hackerlar karşılaştıkları her bir zorlukta ve önüne çıkan her engelde daha da konsantre olup hedefe ulaşma ve motivasyonunu artırmada daha da hırslanırlar. Böyle olunca ek önlemler alınmamış sitelerin hacklenmesi çokta fazla vakit almaz. Hacklenemeyen web sitesi yoktur sözü neredeyse tamamen doğrudur, ama hacklenmesi zor olan neredeyse yıllar alacak zorlukta güvenlikli seviyeye çıkarmak ise yapılması gerekendir. Birde bu önlemler sürekli güncellenen önlemlerle gelişiyorsa o zaman neredeyse hacklenmek imkansıza yakın hale gelir.

Alınması gereken önlemlerin en önemlisi ise bir web uygulama güvenlik duvarı kullanmaktır. WAF yani Web Application Firewall ürünleri web sitesinin uygulama sunucusunun önünde çalışan bir reverse proxy görevi görerek kabiliyetleri ölçüsünde güvenlik sağlar. Bekchy de son derece kabiliyetli bir WAF ürünüdür. WAF kullanılan bir sitede yazılımcının yaptığı mantıksal hatalar WAF kullanılsa bile sisteme sızma mümkün olabilir. Yeni WAF tek başına mutlak bir çözüm değildir ama bu açıklardan da gelen saldırıları raporlar ve yazılımsal açıklarında giderilmesinde yardımcı görev alır.

Bekchy çok emekler harcanarak geliştirilen ve global rakipleri ile yarılabilecek pozisyona ulaşan bir WAF. Biz Bekchy’i geliştirirken ekibimle beraber çok büyük fedakarlıklar yaparak gecemizi gündüzümüze katıp ortaya çıkardık. Yol haritamızda rakiplerde olmayan sadece bizde olacak olan yeni özellikler ve bütünleyici araçlar, çözüm ortakları entegrasyonları ve daha birçok şey var. Yolumuz uzun ve mücadelemiz büyük. Ülke olarak Bekchy’i sahiplenmek ve milli ürünü el üstünde tutmak gerek. Kamu kurumlarında kullanımın artırılması ve ülke genelinde kullanımının teşvik edilmesi için devlet kademesinden de beklentilerimiz olacak. Bütün gücümüzle en kısa zamanda ismi dünyanın her yerinde tanınan bir marka olacak. Biz buna inanıyoruz ve gelecekte çok önem arz edecek global pazarda WAF pazarının en iyi oyuncularından birisi olacağız.

bekchygüvenlik duvarısiber güvenlikwafweb application firewallwebsite güvenliği

Write Your Comment